Singapore International Band Festival (SIBF) 2018

Concert Division
29 July, Esplanade Concert Hall

wdt_IDBANDCHOICE PIECE (s)COMPOSER / ARRANGERSCOREAWARD
1Philharmonic Youth WindsThree Portraits for Symphonic BandKelly Tang84.53GOLD
2OctoberEric Whitacre
3Symphony No. 4David Maslanka
4Orchestra CollectiveWind BorneAvner Hanani87.00GOLD
5Blue HorizonsFranco Cesarini
6Winds of YemenBoris Pigovat
14Anglo-Chinese Junior College Concert BandSinfonia NobilissimaRobert E. Jager84.95GOLD
15Elsa's Procession to the CathedralRichard Wagner / arr. by Lucien Cailliet
16Pini di Roma (Pines of Rome)Ottorino Respighi / arr. Yoshihiro Kimura
17NSB Millennium 2000arr. by Toshio Mashima
BANDCHOICE PIECE (s)COMPOSER / ARRANGERSCOREAWARD

Division 1

wdt_IDBANDSET PIECECHOICE PIECE (s)COMPOSER / ARRANGERSCOREAWARD
1The College of Dramatic Arts Wind Symphony Band (Thailand)Chorale and AlleluiaKrisda Piniharn (Thai Traditional Song) / Hymn to the Infinite Skyarr. by Capt. Prateep Suphanrojn MA BA LRSM / Satoshi Yagisawa79.73SILVER
2La Salle College Wind Orchestra (Hong Kong)FireflySpartacusJan Van der Roost81.90GOLD
3Temasek Polytechnic Alumni BandAutumnal FireworksTerra MysticaThomas Doss73.65SILVER
4Satri Wat Rakhang Wind Band (Thailand)The Last Dream of the Old OakVariations on a HymnLouis Bourgueis75.65SILVER
5Tao Yuan Symphonic Band (Taiwan)FireflyTo the Summit / Hunting Scenes - An Epic Tone Poem based on Taiwanese Traditional MelodiesRobert W. Smith / Satoshi Yagisawa75.27SILVER
6Singapore Polytechnic Symphonic BandAutumnal FireworksAwayday / Chorale and Shaker DanceAdam Gorb / John Zdechlik77.73SILVER
7Republic Polytechnic Wind SymphonyAutumnal FireworksEl Camino RealAlfred Reed72.50SILVER
8Tanjong Katong Symphonic Wind EnsembleChorale and AlleluiaArsenal Concert March / Hanover FestivalJan Van der Roost / Philip Sparke70.00SILVER
9Suranaree Wind Symphony ThailandLamentFantasia on Lanna Thai Folk Song / The Bermuda TriangleKitti Kuremanee / José Alberto Pina87.80GOLD
BANDSET PIECECHOICE PIECE (s)COMPOSER / ARRANGERSCOREAWARD

Division 2A

wdt_IDBANDSET PIECECHOICE PIECE (s)COMPOSER / ARRANGERSCOREAWARD
1Seratas Royal Rhapsody (Malaysia)Colorado PeaksVesuviusFrank Ticheli62.10BRONZE
2White Knights (Malaysia)Mystery on Mena MountainLike The Eagle We Soar and RiseSatoshi Yagisawa69.20BRONZE
3Stretton State College Symphonic Band (Australia)Colorado PeaksWhirlybird / All The Pretty HorsesTodd Stalter / Andrew Boysen Junior74.13SILVER
4ITE Combined Concert BandA Festival PreludeSymphonic MetamorphosisPhilip Sparke67.75BRONZE
5Millenia Institute Symphonic BandMystery on Mena MountainMy Neighbor Totoro - Selections for Concert BandJoe Hisaishi / arr. by Yo Goto58.60COP
6CT Winds - Clementi Town Secondary SchoolColorado PeaksAfrica: Ceremony, Song and RitualRobert W. Smith83.10GOLD
7Tunku Kurshiah Wind Orchestra (Malaysia)A Festival PreludeStabar Mater DolorosaMasanori Taruya77.55SILVER
8Maris Stella Symphonic BandA Festival PreludeHymn to the SunSatoshi Yagisawa81.00GOLD
9Pei Ying Wind Band (Taiwan)Colorado Peaks“Die Csárdásfürstin” SelectionsEmmerich Kálmán / arr. by Eiji Suzuki88.85GOLD
10Maresmaf Wind Orchestra (Malaysia)Mystery on Mena MountainOmisoka (New Year's Eve)Itaru Sakai72.00SILVER
BANDSET PIECECHOICE PIECE (s)COMPOSER / ARRANGERSCOREAWARD

Division 2B

wdt_IDBANDSET PIECECHOICE PIECE (s)COMPOSER / ARRANGERSCOREAWARD
1Nan Hua High School Symphonic BandThe Phantom of Dark HallowThe Witch and The SaintSteven Reineke / arr. by Matt Conway82.58GOLD
2Mao Ming City Xianghe High School Wind Band (China)The Phantom of Dark HallowAventuraJames Swearingen62.58BRONZE
3Woodgrove Secondary School Symphonic BandThe Bonsai TreeJubilanceJames Swearingen74.42SILVER
4Manjusri Concert BandKorean Folk RhapsodyWestridge OvertureJames Barnes76.25SILVER
5Hillgrove Secondary School Concert BandKorean Folk RhapsodyCenturiaJames Swearingen75.25SILVER
6Boon Lay Secondary School Concert BandKorean Folk RhapsodyHymnsong VariantsRobert W. Smith54.67COP
7Jurong Symphonic BandKorean Folk RhapsodyChesford PortraitJames Swearingen64.83BRONZE
8Geylang Methodist School (Secondary) Concert BandChanukah Festival: Festival of Lights OvertureAscentiumEd Huckeby71.92BRONZE
9Queensway Secondary School Concert BandThe Bonsai TreeSpringfieldHayato Hirose71.30SILVER
10Peirce Wind SymphonyChanukah Festival: Festival of Lights OvertureA Monmouth OverturePhilip Sparke76.17SILVER
BANDSET PIECECHOICE PIECE (s)COMPOSER / ARRANGERSCOREAWARD

Division 3

wdt_IDBANDCHOICE PIECE 1COMPOSER / ARRANGERCHOICE PIECE 2COMPOSER / ARRANGERSCOREAWARD
1Anderson Primary School Brass BandDare to DreamJohnson LeeWhen the Saints Go Marching In (Traditional)arr. by Tohru Minakuchi86.83GOLD
2Rivervale Primary School Brass BandBeyond the HighlandsBenjamin YeoWhen the Saints Go Marching In (Traditional)arr. by Kunitashi Yamashita78.17SILVER
3St. Anthony's Primary School Brass BandDare to DreamJohnson LeeDakotaJacob de Haan66.00BRONZE
4Xingnan Brass BandDare to DreamJohnson LeeNottingham SketchesTracy O. Behrman / arr. by Jeffrey Ng67.83BRONZE
5Li-Lin Primary School Wind Band (Taiwan)Grand Galop (Circus March)Johnnie VinsonGreen Hills FantasyThomas Doss91.83GOLD (DISTINCTION)
6Shenzhen Yantian District Le Qun Elementary School Band (China)Flight of ValorJames SwearingenAs the Moon WhispersBenjamin Yeo67.83BRONZE
7Li Yuan Wind Band Group (China)A Lovely RoseChen QianInto the Raging RiverSteven Reineke68.33BRONZE
8Chinese Academy of Sciences Affiliated Yu Quan Elementary School Band (China)Into the Raging RiverSteven ReinekeLove Song of KangdingChen Dan69.50BRONZE
9TWGHs Yiu Dak Chi Memorial Primary School (Yuen Long) Marching Band (Hong Kong)George of the JungleSheldon Allman, Stan Worth / arr. by Jay BocookPueblo (Land of Ancient Peoples)John Higgins67.50BRONZE
10Shenzhen Nanshan District Shekou Yucai No. 2 Primary School Band (China)By the Rivers of BabylonEd HuckebyYellow MountainsJacob de Haan73.67SILVER
BANDCHOICE PIECE 1COMPOSER / ARRANGERCHOICE PIECE 2COMPOSER / ARRANGERSCOREAWARD